Про центр комп'ютерної томографії м. Запоріжжя

Відтепер в місті Запоріжжя функціонує новий сучасний центр комп’ютерної томографії «Євро Сервіс Україна Запоріжжя». Центр розташований в приміщенні КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер». Заклад оснащений 32-зрізовою комп'ютерно-томографічною системою високого класу Toshiba Aquilion 32.

Чому саме наш центр?
-    В нас працюють досвідчені лікарі-рентгенологи;
-    Наш центр оснащений найсучаснішим обладнанням, яке дозволяє вирішувати діагностичні проблеми будь-якого ступеню складності;
-    Ми гарантуємо найнижче променеве навантаження при виконанні обстеження.


Що представляє собою система Toshiba Aquilion 32?
 
Комп'ютерний томограф Toshiba Aquilion 32 представляє собою сучасний мультизрізовий  КТ-сканер найвищої якості з можливістю одночасного отримання 32 зрізів товщиною 0,5 мм за один повний оберт гентрі, який триває 0,5 секунди.
Aquilion 32 призначений для дослідження практично всіх органів и систем людини, включаючи формування зображень серця й судин і, особливо, у випадках, коли необхідно отримати дані для великих обсягів при одноразовій затримці дихання, наприклад, при множинній травмі, емболії легенів і в онкології.

Переваги:

 • Експертний рівень діагностичних зображень;
 • Максимальний комфорт і зручність для пацієнта;
 • Базою томографу є широко розповсюджена в світі платформа Aquilion, яка на ринку вважається "Золотим стандартом";
 • Найнижче в галузі променеве навантаження на пацієнта завдяки застосуванню сучасної технології адаптивної ітеративної реконструкції (AIDR 3D). Це дозволяє в 4 рази знизити променеве навантаження на пацієнта при будь-якому КТ дослідженні у порівнянні із менш сучасними системами;
 • Система генерує 32 зрізи за один повний оберт гентрі;
 • Повний оберт гентрі здійснюється за 0,5 секунди (можливе прискорення до 0,4 або навіть до 0,3 секунди за рахунок спеціальних опцій);
 • Мінімальна товщина зрізу 0,5 мм, що надзвичайно важливо для візуалізації невеликих утворень, розмірами 1-2 мм;
 • Діапазон сканування 180 см;
 • Можливість максимального навантаження на стіл до 130 кг;
 • Кращий в галузі істинно ізотропний дозвіл і низькоконтрасний дозвіл;
 • Висока якість MPR та 3-D реконструкцій, яка сприяє високому рівню якості діагностики.

 
Мінімізація дози опромінення
 
Висока якість зображень поєднується з низькою дозою опромінення, яке отримує пацієнт, за рахунок максимально ефективного використання променевого навантаження. Програма SureCare дозволяє домогтися зниження дози опромінення пацієнта шляхом безперервного регулювання інтенсивності рентгенівського випромінювання при спіральному скануванні на підставі інформації отриманої за попередньої сканограми. Для подальшого обмеження дози також застосовується спеціальний коригуючий фільтр.

Що таке МСКТ?
Мультиспіральна комп'ютерна томографія (МСКТ) - метод рентгенівського сканування, за допомогою якого лікарі-рентгенологи обстежують окремі зони організму людини в спеціальних форматах, які надають можливість розглянути його в різних площинах: аксіальній, фронтальній і сагітальній. При отриманні таких високоякісних зображень, лікар - рентгенолог чітко бачить зміни в обстежуваному органі, що допомагає йому встановити точний діагноз.Які патології можливо виявити за допомогою МСКТ?

За допомогою МСКТ може бути обстежений будь-який орган людини. Комп’ютерна томографія дає можливість діагностувати захворювання на ранніх стадіях, що надзвичайно важливо для успіху подальшого лікування.

 • МСКТ головного мозку та черепу, дає змогу лікарю виявити пухлини, ділянки інсультів, гематоми, зміни в кровоносних судинах, переломи;
 • МСКТ органів грудної клітини призначають для уточнення діагнозу при будь-яких відхиленнях від норми при флюорографічному або рентгенологічному обстеженні;
 • МСКТ черевної порожнини і порожнини малого тазу виконують при підозрі на онкологічну, урологічну, гінекологічну та інші види патологій.
 • МСКТ хребта допомагає виявити грижі між хребцевих дисків, звужені ділянки спинномозкового каналу. Даний метод обстеження також надзвичайно важливий при травмах хребта та є невід'ємним етапом при підготовці пацієнта до хірургічного лікування.


Методика проведення обстеження

МСКТ звичайно проводиться в положенні пацієнта лежачі на спині.
Важливим моментом є той факт, що під час МСКТ-обстеження пацієнт не перебуває в закритому, обмеженому просторі.
Сканування триває від 5 до 20 хвилин (в залежності від виду обстеження) і не спричиняє пацієнтові особливого дискомфорту.
При необхідності система автоматично, через спеціальний динамік дає необхідні вказівки пацієнту, наприклад: "Зробіть вдих", "Затримайте дихання", "Можете дихати".
При необхідності, за призначенням лікаря, МСКТ-дослідження проводиться із введенням контрастної речовини, що значно підвищує його інформативність. Контрастна речовина вводиться пацієнту внутрішньовенно за допомогою спеціального електронного шприця-ін’єктора, яким обладнаний даний апарат.


Чим відрізняється КТ від МРТ?
КТ і МРТ - аналогічні, але не взаємозамінні методи діагностики, які не конкурують, а взаємно доповнюють один одного. Тобто питання «що краще?» стосовно до цих методик зовсім недоречне, так як кожна з них має свої переваги і недоліки щодо діагностики різних захворювань.

Основна відмінність КТ і МРТ полягає в різних фізичних явищах, які використовуються у відповідних апаратах.
При КТ використовується рентгенівське випромінювання, яке дає уявлення про фізичний стан речовини на основі різниці поглинання рентгенівських променів окремими ділянками і органами людського тіла. Комп'ютерний томограф є рентгенівською установкою, проте цей апарат знімає не статичне «фото» органу, а обертається навколо тіла пацієнта по спіралі і робить знімки під різними кутами. Наприклад, на нашому комп'ютерному томографі PHILLIPS BRILLIANCE MX 8000 IDT за один оборот трубки, що триває 0,75 сек, проводиться 16 зрізів досліджуваної області з інтервалом в 1 мм, що дозволяє діагностувати найдрібніші патологічні утворення людського організму. Тому вважається, що комп'ютерна томограма дає в 1000 разів більше інформації, ніж звичайний рентгенівський знімок.

Методика виконання КТ: рухомий стіл, на якому розташовується пацієнт, протягом 5-10 секунд «проїжджає» через кільцевий отвір апарату рентгенівської трубки, при цьому сам пацієнт продовжує залишатися «на волі», що дуже важливо для людей, які страждають острахом замкнутого простору.

Отримані значення в кожному з 360 положень скануючого пристрою піддаються математичній обробці і надходять на робочий комп'ютер доктора.

При МРТ використовується постійне і пульсуюче магнітні поля, а також радіочастотне випромінювання, що дає інформацію про розподіл протонів (атомів водню), тобто про хімічному будову тканин. Суть методу полягає в тому, що сигнали, які генеруються в тілі людини ядрами атомів водню, при дії радіочастотними імпульсами в магнітному полі приймаються у вигляді ехо-сигналів і використовуються для створення цифрового зображення внутрішніх органів в будь-якій площині.


Методика виконання МРТ: рухомий стіл, на якому розташовується пацієнт, в'їжджає всередину апарату на 20-30 хвилин, в замкнутому просторі навколо пацієнта створюються магнітні поля, інформація «зчитується» і передається на робочий комп'ютер доктора.

При КТ лікар не просто бачить тканини, але може об'єктивно визначити їх рентгенівську щільність, яка змінюється при різних патологічних станах. Сучасний апарат КТ здатний розрізняти тканини, всього на 0,5%, що відрізняються один від одного по щільності.

При МРТ зображення оцінюється виключно візуально, при цьому, в цілому, краще розрізняються м'які тканини. Кісткова тканина, через відсутність магнітного резонансу від атомів кальцію, на МРТ видно лише опосередковано.

КТ більш інформативна для діагностики:

 • Пухлин легенів і туберкульозу на ранній, доклінічній стадії, пневмоній, патології органів грудної клітки та середостіння (у всіх випадках, коли виникають складнощі трактування рентгенограм);
 • Практично всього спектру патологічних змін в органах черевної порожнини, заочеревинного простору і порожнини малого тазу (печінка, селезінка, підшлункова залоза, нирки, надниркові залози, сечовий міхур, матка, передміхурова залоза, пряма кишка);
 • Гострих внутрішньочерепних гематом, геморагічних інсультів, пухлинних і травматичних уражень головного мозку і кісток черепу;
 • Пошкоджень кісток основи черепу, навколоносових пазух, орбіт, скроневих кісток, а також кісток лицьового скелету, щелеп і зубів;
 • Аневризм і атеросклеротичних уражень судин будь-якої локалізації (КТ-ангіографія);
 • Травм і дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта (переломів хребців, остеохондрозу, протрузій і гриж дисків);
 • Пошкоджень і захворювань кісток скелету, які не можуть бути виявлені при звичайній рентгенографії;
 • ЛОР-захворювань (синуситів, гайморитів, фронтитів, викривлень носової перегородки).


МРТ більш інформативна для діагностики:

 • окремих видів пухлин головного мозку;
 • запальних та інших патологічних процесів в тканинах головного і спинного мозку;
 • ішемічного інсульту (коли немає крововиливу в тканини мозку);
 • розсіяного склерозу;
 • м’якотканинних пухлин будь-якої локалізації;
 • поразок нервової тканини спинного мозку (НЕ хребта!);
 • Пошкоджень зв'язкового апарату суглобів, хрящової і м'язової тканини.


КТ протипоказана:

• Вагітним жінкам (рентген може завдати шкоди дитині).

МРТ протипоказана при наявності у пацієнтів:

 • металоконструкцій в кістках, ендопротезів суглобів, металевих предметів в м'яких тканинах (наприклад куль або сторонніх тіл, які потребують видалення хірургічним шляхом);
 • штучного водія ритму (кардіостимулятора), штучних клапанів серця;
 • внутрішнього слухового апарату, штучного кришталика, протеза орбіти;
 • незнімних металевих зубних мостів, штифтів або коронок
 • металевих дужок, кліпсів, судинних стентів, кава-фільтрів, що залишилися в організмі після перенесених хірургічних операцій
 • татуювань, виконаних за допомогою барвників, що містять сполуки металів;
 • боязні замкнутого простору (клаустрофобії);
 • надлишкової маси тіла (понад 100 кг).


Тривалість КТ - від 5-10 секунд до декількох хвилин (в залежності від виду дослідження).
Тривалість МРТ - від 20 до 30 хвилин (в замкнутому просторі).
 
Відповідно до цього, вартість МРТ на 30-40% вище, ніж КТ.